sobota, 12 grudnia 2015

Odpowiedzi na Wasze pytania

Dzisiaj odpowiem na pytania, które zadałyście mi w ankiecie, która znajduje się TU. Wciąż jest aktywna i wciąż można zadawać pytania.

 1. Jak się czułaś po operacji? Hmm szczerze? Dziwnie. Nie czułam jakiegoś bólu w brzuchu. Bardziej porównałabym to do dużych zakwasów mięśni brzucha. No i ucisk w mostku.

 2. Jak wygląda teraz twoja dieta? Obecnie jestem 3 tygodnie po operacji. Zalecenia wyglądają następująco : 1-2 tydzień - dieta płynna i półpłynna, 3-5 tydzień - dieta miksowana, 6-8 tydzień - dieta miksowana z miękkimi elementami, po 8. tygodniu - dieta stała. Ja troszeczkę to naginam, choć pierwszej fazy trzymałam się idealnie. Jem np zupę miksowaną z malutkimi kawałkami udka, rybę w sosie mocno rozdrobioną. Po prostu dobrze gryzę i zwracam uwagę, jak na to reaguje mój żołądek.

 3. Do jakiego lekarza należy się zgłosić? Najpierw należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Po otrzymaniu skierowania do chirurga (kod na skierowaniu E66) należy znaleźć przychodnię, w której chirurg zajmuje się operacjami bariatrycznymi. Listę takich lekarzy można znaleźć w internecie.

 4. Czy lekarz mnie nie wyśmieje? Lekarz rodzinny? Zależy czy jest porządnym lekarzem, czy konowałem. Lekarz, który dba o dobro pacjentów bez problemu powinien wystawić skierowanie. Jeżeli lekarz ci odmówi, powiem jedno - zmień go na innego.

 5. Czy są inne opcje takich operacji czy tylko resekcja? chodzi o zabieg na nfz bo słyszałam o baloniku i opasce. Jest opaska, balonik, rękawowa resekcja żołądka i gastric baypas. Opaskę wprowadza się metodą laparoskopową. Zaciska się żołądek u górnej podstawy, co tworzy dwa zbiorniki. Górny, malutki, kiedy otrzymuje pokarm, daje sygnał mózgowi o sytości. Balonik wprowadza się w czasie gastroskopii. Pusty balon w żołądku wypełnia się np. solą fizjologiczną. Rękowowa resekcja żołądka wykonywana jest metodą laparoskopową. Polega na wycięciu ok. 80% żołądka i usunięcie go poprzez jedną z dziurek z laparoskopu. Gastric baypass również wykonywany metodą laparoskopową, polega na odcięciu żołądka wraz z dwunastnicą, a dolna podstawa żołądka łączona jest bezpośrednio z jelitem cienkim. W ten sposób jedzenie "przelatuje". Odcięty żołądek nie jest usuwany, przez co operacja może być odwracalna. Do do baloniku i opaski, są to metody od których lekarze powoli odchodzą z powodu dość nieprzyjemnych skutków ubocznych.

 6. Co z ciążą po takiej operacji? Zaleca się odczekanie min. 2 lat. Myślę, że przy resekcji nie ma z tym problemu, zaś przy gastric baypass nie ryzykowałabym. Przez praktyczny brak żołądka, wchłanianie pokarmu jest bardzo ograniczone, co może nieść ryzyko przy ciąży.

 7. Czy to prawda że nie da się zjeść większej ilości jedzenia na raz bo boli żołądek? Prawdopodobnie tak. Może to być ból żołądka, wymioty, rozpieranie, ból w ramionach i mostku. Na swoim przykładzie nie powiem jak to jest, gdyż od początku zjadam 100-120 ml na porcję. Do tej pory jedynie źle się czułam po zjedzeniu jajka, także dolegliwości z powodu nadmiaru jedzenia mnie nie dotyczą.

 8. Jaka trzeba mieć nadwagę żeby moc poddać się zabiegowi? Głównym czynnikiem nie jest tu waga, tylko BMI. Aby zakwalifikować się na zabieg, należy mieć BMI +35 z chorobami towarzyszącymi - takimi jak zwyrodnienie stawów, kręgosłupa, astma, cukrzyca, nadciśnienie itp., a BMI +40 bez żadnych chorób.

 9. Chciałabym wiedzieć jakie miałaś bmi, że dostałaś się na operację. Na pewno nie małe, skoro się dostałam ;) Na pierwszej wizycie u chirurga miałam BMI 47, ale pół roku wcześniej było ponad 50.

To tyle na dziś. W razie pytań, formularz jest cały czas otwarty :)

1 komentarz:

 1. Izabela Kowalik13 grudnia 2015 11:42

  Trzymam kciuki za to, żeby teraz już wszystko poszło z górki :)

  OdpowiedzUsuń

Dzięki, że jesteś! :)