środa, 11 lutego 2015

Co robić zimą na Mazurach?

Czy na Mazurach zimą można się tylko nudzić? Otóż nie ;) A więc co można robić?

 

1. Narty

Czy na Mazurach w ogóle można jeździć na nartach? Oczywiście, że tak! Takiej atrakcji nie mogło zabraknąć. Gdzie się udać?

Na Górę Czterech Wiatrów do Mrągowa, do Okrągłych koło Orzysza i do Gołdapi (Piękna Góra).

2. Kulig

Czy jest coś piękniejszego niż kulig mazurskim lasem? Dorosły może znowu poczuć się jak dziecko.

3. Quady i wszelkie pojazdy śnieżne

Wiele obiektów turystycznych proponuje takie atrakcje. Dla mnie jest to kulig, ale z końmi mechanicznymi :D

4. Bojery

Jak widać, jezioro nie służy tylko do kąpania się. Śmiało można wykorzystać je gdy... jest zamarznięte. Wystarczy udać się w odpowiednie miejsce (turystyka bojerowa znajduje się m.in. w Mikołajkach i Rydzewie (koło Giżycka)  by wypróbować swoich sił w czymś nowym.

6. Wędkarstwo podlodowe

Pomyśleć: kto przyjeżdża na Mazury by łowić ryby? Ale jak i nad morze ludzie wybierają się na kutry, tak i równie przyjemną formą wędkarstwa jest wędkarstwo na Mazurach. O tyle ciekawe jest to, że wiele osób właśnie preferuje zimowy połów. Jednak przed taką przyjemnością należy zapoznać się z przepisami.

5. Nurkowanie pod lodem

Kolejny przykład na to, że na Mazurach znajdzie się coś dla mega aktywnych. Nurkowanie pod lodem? Ależ proszę bardzo! Takie przyjemności serwują firmy z Giżycka.

6. Mazurskie hotele

Kiedy jesteś leniuszkiem i cenisz sobie ciepłą przestrzeń i nie wybierasz się nigdzie poza cztery ściany, warto zadbać o dobry i ciekawy wypoczynek. Czy to kręgle w Hotelu Mikołajki, czy ekskluzywne i fachowe SPA w Hotelu Amax. A może hotel St. Bruno w Giżycku, który znajduje się w odrestaurowanym zamku krzyżackim, leżącym nad samym kanałem Łuczańskim? Do wyboru do koloru. Na Mazurach znajdziecie wiele świetnych hoteli.

7. Zwiedzanie okolicy

Co prawda to prawa, ale Mazurskie miasteczka są małe. Także i nie ma w nich zbyt wiele miejsc do zwiedzania. Najwięcej obiektów znajduje się poza miastami. Jednak zacznijmy od miast.

W Giżycku znaleźć możecie Twierdzę Boyen, most obrotowy na kanale Łuczańskim (znajdujący się przy wyżej wspomnianym hotelu St. Bruno), kościół ewangelicki, widokową wieżę ciśnień. W Mikołajkach warta zobaczenia jest promenada i Wioska Żeglarska (malutkie to to, ale ma swój urok) i również kościół ewangelicki.

Ponadto warto zobaczyć - zabytkowe mosty w Stańczykach, zabytkowy parowóz w Starych JuchachMuzeum Kropli Wody w ełckiej wieży ciśnień, sanktuarium w Świętej Lipce, Muzeum Ziemi Mazurskiej w Owczarni, Leśniczówkę Pranie - muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Piramidę w Rapie, Gierłoż - Kwaterę Hitlera.

 8. Podziwianie krajobrazu

Krajobraz zimą, poza miastem, szczególnie w słoneczne dni jest przepiękny.

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam trochę tego, co można robić zimą na Mazurach. Jest spokojniej jak latem, ale też nie można się nudzić.

thumb

Zdjęcie za zgodą Matias Photo Mazury

 

7 komentarzy:

 1. Powiem Ci, że mnie zaciekawiłaś i przejrzałam parę linków. Rzeczywiście, pięknie zima u Was poza miastem wygląda:) Kiedyś się do Was wybiorę, bo trochę Polski już widziałam, jednak na mazurach byłam tylko raz i zapamiętałam tylko to, że było tam mnóstwo komarów:P

  OdpowiedzUsuń
 2. A w tamtym roku prawie w ogóle nie było komarów :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na Mazury owszem- ale tylko latem :) nie lubię zimy.. nawet u siebie.
  naslonecznej.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiem czy zimą aż tak są kuszące jak latem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapewne nie są, ale zima jest równie ciekawa.
  A największy plus jest taki że nie ma tłumów.
  W lato czasem nie można przejść idąc do pracy, bądź na zakupy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Niby nie było a mnie jednak pogryzły :P

  Mój mąż urodził się na Mazurach, mamy też rodzinę na Podlasiu :)
  Może latem wybierzemy się na jakąś wycieczkę :)

  Pozdrawiam :*

  OdpowiedzUsuń
 7. Jest wiele możliwości! Fajnie zebrane :) Za mało są te nasze Mazury doceniane zimą, może z czasem się to zmieni ;)

  OdpowiedzUsuń

Dzięki, że jesteś! :)