poniedziałek, 6 października 2014

Dbając o ząbki

Czas, aby napisać coś związanego z akcją Zachęć Swoje Dziecko do Mycia Zębów.

 

Pisałam Wam już kiedyś o dbaniu o ząbki (dokładniej próchnicy butelkowej). Teraz czas, aby bardziej wejść w temat.

Ja, jako matka, przyznam Wam niestety, że u Igi jako noworodka i niemowlaka nie dbałam o jamę ustną. I wiem teraz jaki popełniłam błąd.

U dzieciaczków, które jeszcze nie posiadają ząbków, też należy dbać o wnętrze buzi, nie są wcale z tego zwolnione. Wystarczy gazik (lub specjalne nakładki na palec) i można chodzić spokojnie spać, że dbamy o to, co można. Ja, jeśli kiedyś będę miała drugie dziecko, na pewno zwrócę na to uwagę od samego początku.

A właściwie, to dlaczego trzeba myć zęby dzieciom (z resztą nie tylko dzieciom)? Płytka nazębna, jak i resztki pokarmowe gromadzą się w dziąsłach, co prowadzi do stanów zapalnych dziąseł jak i próchnicy.

Kiedy pojawi się pierwszy ząbek, nie trzeba mieć parcia na "szczoteczka i już". W tym momencie dziąsła dziecka są tak obolałe, że nadal wystarczy jałowy gazik lub po prostu gryzako-szczoteczka, która uśmierzy ból ale i oczyści ząbki.

Zaleca się mycie ząbków dwa razy dziennie. I też tak my myjemy. Na początku było bardzo ciężko przekonać Igę do mycia, raz myła chętnie, raz uciekała. Teraz raczej wygląda to na zasadzie droczenia się z nami. Ja widzi, że mam szczoteczkę w ręku, to odwraca głowę, śmieje się, ale ostatecznie daje umyć zęby.

Mycie zębów przez rodziców zaleca się do ok. 2-3 roku życia. Następnie do 8-10 roku życia wystarczy tylko, kiedy rodzic będzie miał oko na technikę mycia dziecka.

Mycie zębów powinno mieć określone pory, tak, by również dziecko mogło do tego przywyknąć. U nas stale jest to po śniadaniu rano i wieczorem od razu po mleku.

A jaką pastę do zębów dla dziecka?

Do 3. roku życia, dziecko nie powinno myć zębów pastą o większej zawartości fluoru niż 500 ppm. Do 3. roku życia zęby rozwijają się w bardzo dynamicznym tempie. Jeżeli zaaplikuje mu się pastę z dużą zawartością fluoru (pow. 1500 ppm), istnieje ryzyko zatrucia, gdyż dzieci na tym etapie nie mają jeszcze wyuczonego odruchu płukania i wypluwania pasty.

Słodka pasta?

Jak pasta ma pomagać w walce z próchnicą kiedy jest słodka? Otóż, pasty dla dzieci zawierają xylitol - cukier przyjazny dla zębów. Bakterie nie korzystają z takiego cukru.

Unikaj zaś past, które zawierają parabeny i ssl.

Jak pisałam również wcześniej, o zęby mleczne trzeba dbać. To nie jest tak, że "jak są mleczne to wypadną". Może i tak, ale próchnica przenosi się na zęby stałe.

Więc dbam o zęby mojego maluszka. A wy jak dbacie?

Jak zachęcacie swoje dzieci do mycia zębów? :)

lpbb

2 komentarze:

  1. O widzisz, a my byliśmy u pedodonty i powiedział, że do 2 roku życia owszem 500, a nawet 700ppm, ale po 2 roku życia koniecznie 1000ppm. Pasta może mieć napisane wszystko - ale właśnie ta zawartość ppm jest najważniejsza. Mniejsza zawartość fluoru może sprawić, że dziecko mimo mytych mleczaków, zaatakuje... próchnica. I jeszcze na fluoryzacje chodzimy co 3 miesiące.

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj ja mam już dość mycia, Nikowi tak się to spodobało, ze po każdym kęsie ciągnie mnie do łazienki myć zęby razem z nim...

    OdpowiedzUsuń

Dzięki, że jesteś! :)