wtorek, 7 stycznia 2014

Igrzyska Śmierci - książka a film 11 faktów

Otóż tak. Dużo z Was było ciekawych mojej reakcji na książki trylogii "Igrzyska Śmierci".

Otóż powiem Wam, że nie zawiodłam się. Książki są tak rozbudowane (oczywiście w porównaniu z filmem), że czytanie ich to sama przyjemność.

To, że film był pierwszy, a książka po nim, napiszę jakie różnice między nimi występują i co po części mnie irytuje. Dlatego jeśli nie czytałeś/aś  książki lub nie oglądałeś/aś filmu a nie chcesz znać szczegółów - nie czytaj tego :) Wiem, film gdyby był idealną kopią książki - byłby nudny. Jednak jeśli ktoś nie chce czytać książki, lub nie może, może potraktuje to w formie ciekawostki.

1. Film - zakupienie broszki z kosogłosem na Ćwieku | książka - Madge (koleżanka Katniss) podarowuje głównej bohaterce broszkę z kosogłosem.
Mało ważny, a jednak znaczący fakt. Madge po prostu została pominięta w filmie, jak to, że Katniss i Gale przynosili jej ojcowi (burmistrz) poziomki.

2. W filmie nie jest wspomniane, że Katniss wspomaga swoją rodzinę poprzez pobieranie astragalu (zapasu ziarna i oleju) w zamian za dodatkowe kartki w puli do Igrzysk Głodowych, a Gale posiada tych kartek ponad 40.

3. Miłosna gra między Peetą a Katniss jest całkowicie uznawana przez nią jako sposób na przeżycie. Całując go robiła to na pokaz dla widzów. A ja pomyślałam, że może jednak ona coś do niego... :)

4. Jeśli już chodzi o same igrzyska - w książce Katniss posiada śpiwór w którym śpi w nocy i okulary, przez które widać w ciemności.

5. W filmie jedyne co Katniss otrzymała od sponsorów to balsam na oparzenie (i lek dla Peety który sama wywalczyła), jednak nie jest ukazane jak w podziękowaniu dostaje chleb od 11 dystryktu i jedzenie w zamian za pocałunki z Peetą.

6. Akcja piłowania gałęzi ze zmutowanymi pszczołami rozgrywała się również w nocy. Rano dokończyła swoje dzieło.

7. Według książki, Katniss traci słuch na jedno ucho po wybuchu zapasów.

8. Brak mi również umycia Peety nad źródłem. W książce starannie go umyła i wyprała mu ubrania - a nawet majtki :D

źródło

9. Większość czasu akcji jest poplątana. To co zazwyczaj dzieje się w nocy, w filmie dzieje się w dzień - i na odwrót.

10. Nikt nie pomyślał by, że psy (lub stwory bo to według Katniss "zmiechy") są spersonalizowane do zmarłych trybutów - podobne pod względem wyglądu, oczu. Ale to tylko w książce.

11. I najważniejsze według mnie co jest porażką. Peetcie w starciu z psami na rogu obfitości została zadana ciężka rana. Jego łydka została rozszarpana a on po powrocie do Kapitolu stracił nogę, co zostało mu zastąpione protezą. Jak i również to, że w ranę którą zadał mu Caton wdała się posocznica i był umierający.

Może coś pomieszałam, może nie. Może jeszcze wy coś pamiętacie?
Jednakże polecam i książkę i film. I jedno i drugie pozwala sobie to idealnie wyobrazić.
Ja jestem teraz w trakcie drugiej książki.

25 komentarzy:

 1. Obydwa filmy oglądałam i podczas obydwóch siedziałam wgnieciona w fotel. Chociaż że film trwał dwie i pół godziny, to ten czas tak szybko zleciał. Za książki się chyba nie wezmę, bo później mi brakuje tych uciętych elementów w filmie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ani nie czytała, ani nie oglądałam, ale to pierwsze zamierzam nadrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 3. nie ma wielu elementów :) film po prostu płynie szybko, jakby igrzyska trwały 3 dni, w książce jest zaznaczony upływ czasu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Tak.. w książce jest to ok. czas 3 tygodni :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. nie miałam przyjemności czytać ani oglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Czyli książka powstała na podstawie filmu? Szczerze, to dopiero niedawno zaczęłam się interesować przeczytaniem i obejrzeniem drugiej części. Muszę poszperać. Dzisiaj nawet oglądałam trylogię w Empiku, ale 90zł to na razie nie ma moją kieszeń...

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie no, film na podstawie książki ;-)
  Ja kupiłam na allegro za 50 zł ;-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja również, jeżeli tylko uda mi się wypożyczyć ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie przeczytałam Twojego wpisu, bo sama się szykuję na kupno książki, więc nie chcę sobie psuć zabawy. Widziałam tylko pierwszą część filmu na razie i byłam pozytywnie zaskoczona :) Ale jak mówisz, że książka bardziej rozbudowana - na bank muszę się zaopatrzyć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Też zauważyłam brak kartek i różnicę z broszką. Tak samo jak różnice w zakończeniu. Na inne, o których wspomniałaś nie zwróciłam uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Oglądałam tylko pierwszą część i.... chyba na tym poprzestanę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie oglądałam ani nie czytałam. Ale gdy byłam w kinie na Thor 2 zobaczyłam zwiastun drugiej części Igrzysk i muszę poprosić męża aby mi ściągnął i obejrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 13. O, no to faktycznie taniej. Muszę poszperać, bo raczej używek teraz nie dostanę:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Najpierw obejrzałam filmy, potem przeczytałam książki i przepadłam;) Polecam również każdemu:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Mnie się ani książka ani film za bardzo nie podobały. Nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 16. Dostała też jodynę ;) . Dla mnie książka lepsza . Bardzo podobały mi się obydwa , tylko film jest robiony na podstawie książki , więc moim zdaniem powinno być tak jak w książce , po prostu dokładniej . Kiedy w filmie widziałam jak Katniss całuje Peetę myślałam , że ona go kocha . Dopiero jak przeczytałam książkę dowiedziałam się , że to na pokaz. Po za tym jest spoko . Nie mogą się doczekać kolejnych części :) .

  OdpowiedzUsuń
 17. Kocham te książki całym sercem <3

  OdpowiedzUsuń
 18. Film jest gorszy od książki :) Polecam przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Popłakałam się ze śmiechu przy scenie z myciem majtek :D

  OdpowiedzUsuń
 20. W filmie ona idzie na "Ucztę" do Rogu Obfitości jeszcze nocą, kiedy Peeta śpi.
  W książce podaje mu syrop nasenny z ich Dystryktu.
  Dodatkowo zanim piła wodę dodawała do niej kilka kropel jodyny - w filmie piła prosto ze strumyczka.
  Polecam książkę, bo wzięłam się za nią dopiero po obejrzeniu filmu. Niestety - nie mogłam sobie wyobrazić, jak według mnie wyglądali Peeta i Kotna (właśnie - tak nazywał ją Gale).

  OdpowiedzUsuń
 21. trafne spostrzerzenia ! :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeszcze śmierć Clove i Cato były inaczej opisane i pokazane to też przeszkadza ale przeczytałam już ostatnia część " Kosogłos" i musze powiedzieć że nie później jej miłość do niego nie była udawania :* :)

  OdpowiedzUsuń
 23. Film był zajebisty. I na odwrót to na podstawie książki powstał film...

  OdpowiedzUsuń
 24. A gdzie jest napisane, że film był pierwszy? ;-)

  OdpowiedzUsuń

Dzięki, że jesteś! :)