sobota, 14 grudnia 2013

"Mądra sobota" - Pleśniawki

Dużo mam noworodków i niemowląt (ale też i dorosłych) zmaga się z pleśniawkami. Ja postaram się nie co przybliżyć temat.

źródło

Co tą są pleśniawki?
Pleśniawki to zakażenie grzybicze. Są wywołane grzybem z rodziny Candida.

Jak mogą wyglądać?
Najczęściej pojawiają się pod postacią białych plam na języku. Mogą jednak wystąpić również na dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków i na podniebieniu. Przy silnym ataku pleśniawek mogą powodować ból, trudności w połykaniu. Może też dochodzić do wymiotów i chrypki.

Co je powoduje?
Pleśniawki są zaraźliwe. Można je przenieść poprzez korzystanie przedmiotu osoby zarażonej bądź przez pocałunek. Rozwój pleśniawek może być spowodowany obniżoną odpornością. Ich formy przetrwalnikowe mogą czekać w uśpieniu nawet kilka tygodni i objawić się podczas spadku formy (u dzieci np. ząbkowanie, przyjmowanie antybiotyków lub z powodu nie przestrzegania higieny jamy ustnej dziecka przez rodziców). Możliwe jest również zarażenie się z zakażonej przez drożdżaki (pleśniawki) pierś mamy.
Powstają również na wskutek zachwianej równowagi między bakteriami a drożdżakami bytującymi w jamie ustnej.
A co najciekawsze, do zarażenia może zajść już w drogach rodnych kobiety, kiedy to ona nie ma wyleczonej infekcji grzybiczej pochwy.

Jak je leczyć?
Najlepiej w takiej sytuacji odwiedzić lekarza. On oceni poziom rozwoju pleśniawek i dobierze odpowiednie leki. Nie należy zwlekać zbyt długo, gdyż pleśniawki same nie znikną, a będą tylko bardziej się rozwijać.
Najczęściej przepisywane leki to Aphtin i Nastatyna - leki w płynie które należy smarować zarażone miejsca. Należy to robić delikatnie by nie naruszyć zmian skórnych!
Jeżeli karmisz piersią pamiętaj by smarować lekiem również brodawki, jeżeli sztuczną mieszanką by sterylizować butelki i smoczki po każdym karmieniu.

Co kiedy pleśniawki wracają?
By możliwość nawrotu pleśniawek było mniejsze, dobrze przestrzegaj higieny - jamy ustnej dziecka, jak i swojej - myj ręce i proś o to gości którzy odwiedzają dziecko. Dbaj również o higienę brodawek.
Jeżeli maluch będzie przyjmował antybiotyki, poproś lekarza o przepisanie środków pomagających utrzymać prawidłowy skład flory bakteryjnej jelit.

11 komentarzy:

 1. Z synkiem nie miałam tego problemu, mam nadzieję, że przy drugim dzieciaczku pleśniawki również się nie pojawią :)

  OdpowiedzUsuń
 2. nas pleśniawki zaatakowały na początku tego roku ,do tej pory nie wiem jakim cudem .niestety ,z języczka Kubusia zaatakowały moje piersi ,był ogromny ból przy karmieniu ..do tej pory wspominając to odczuwam ból ..masakra .mam nadzieję ,że nigdy więcej nam się to już nie przytrafi ..

  OdpowiedzUsuń
 3. U nas wieczny problem z pleśniawkami, przez pchanie wszystkiego do buzi :/

  OdpowiedzUsuń
 4. tragicznie wręcz ..przy każdym karmieniu wszystkie ranki na sutku pękały ..smarowałam maścią ,zasychały ,goiły się i wtedy ..nadeszła pora następnego karmienia ..i tak w kółko ..ponad tydzień ...

  OdpowiedzUsuń
 5. Pleśniawki nas na szczęście ominęły - uff!

  OdpowiedzUsuń
 6. Na razie sa nam całkowicie obce

  OdpowiedzUsuń

Dzięki, że jesteś! :)